Първи опит за създаване на функционално регионално здравеопазване се прави в 7-те пилотни области у нас, сред които е и Русе. Така на практика ще се направи опит за прилагане на швейцарския модел в здравеопазването.
Идеята е да се създадат високотехнологични болници в Северен централен район и в останалата част на България. Така ще се оформят центровете на здравните еврорегиони.
Русенската група за пилотното проучване ще включва експерти на РК на БЛС, РЦЗ и др. Групата ще търси съответствия с няколко основни принципа, сред които са кадрова обезпеченост в период от 3 до 5 години, местоположение, наличие на апаратура. След споделяне опита на 7-те области ще се предложи ясна стратегия за преструктуриране на здравеопазването.
Министър Нанев посети Областния диспансер за психични заболявания – Русе ЕООД. Началникът на диспансера д-р Т. Матева показа на делегацията сградите на четири стационарни отделения, Областна психиатрична ТЕЛК, клуб на пациента, работилници за трудова рехабилитация, консултативно-диагностичен блок и администрация. Посочени бяха и бъдещите планове за работа и развитие на специализираното заведение. По – късно в петък министърът посети детския център за психично здраве и консултации на ул. „Янтра”, където д-р Мечкунова и екипът и споделиха постижения и проблеми в работата си.
Делегацията разгледа Хирургическия корпус на МБАЛ–Русе, придружена от директора д-р М. Вичев, а в хода на визитата си в „Медика Кор” на д-р К. Панайотов стана ясно, че има сериозен проблем с транспорт на пациенти с линейки. Болницата обслужва дори пациенти от Силистра и Търговище. „Бърза помощ” обаче не извършва транспорт, а самата МБАЛ–Русе има стари линейки, които трудно изпълняват курсове. За организирането на транспорт МЗ бе помолено да осигури нови линейки.
Министър Нанев остана много доволен от условията в хосписа на „Медика” и коментира идеи за финансирането на този относително нов за страната ни вид дейност.
Няма коментари:
Публикуване на коментар